Strona wykorzystuje pliki cookies

Więcej o sposobie korzystania z nich znajdziesz w polityce plików cookies.

Luce di Venezia - prezentacja lamp i wystawa prac studentów
Zawód architekta jest niewątpliwie zawodem interdyscyplinarnym. Szeroko rozumiany kontekst i warunki do projektowania nie istnieje bez wymiany doświadczeń i eksperymentów z pogranicza dziedzin.

Światło Wenecji – ekspozycja lamp oraz wystawa prac studentów

Zawód architekta jest niewątpliwie zawodem interdyscyplinarnym. Szeroko rozumiany kontekst i warunki do projektowania nie istnieje bez wymiany doświadczeń i eksperymentów z pogranicza dziedzin. Dziedzinami, które są już w zasadzie współzależne są architektura i wzornictwo przemysłowe, z całym arsenałem procesów produkcji , implementacji i technologii, tak by czynić świat lepszym i piękniejszym.  Zdobywanie doświadczenia za granicą jest marzeniem niemalże każdego polskiego studenta, a zdobywanie wiedzy we Włoszech i to jeszcze w magicznej Wenecji, dla studenta architektury, jest niewątpliwie wydarzeniem wyjątkowym.

Wie o tym dr inż. arch. Anna Lorens, która od 2 lat, w charakterze „visiting professor”  współorganizuje warsztaty na Universita IUAV w Wenecji, na których studenci  z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, w międzynarodowych, interdyscyplinarnych  zespołach uczą się od najlepszych projektantów technologii, wzornictwa, a także poznają tradycyjne weneckie rzemiosło w nowej odsłonie.

Anna Lorens jest adiunktem na Wydziale Architektury PW, Kierownikiem Pracowni Teorii i Projektowania Architektonicznego i Projektowania Produktu w zakładzie Projektowania i Teorii Architektury pod kierownictwem Prof. Radosława Achramowicza i koordynatorem pierwszego roku projektowania, wiodącego przedmiotu na  roku dla grup anglojęzycznych. Sama także jest czynnym projektantem w obszarze architektury małoskalowej, wnętrz i projektowania produktu, a także badaczem, autorem licznych publikacji autorskich i współautorskich w wymienionych obszarach ( w tym 3 ostatnich wydanych przez włoskie wydawnictwa pod egidą IUAV). Udziela się w Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Warszawskiej przy wsparciu i w ramach działalności którego, zorganizowała ostatnie Weneckie warsztaty.

Na kanwie  wspomnianych warsztatów i konferencji, dostrzegając ogromny potencjał i zainteresowanie wśród młodych przyszłych projektantów, Anna Lorens wpadła na pomysł zorganizowania wystawy prac swoich podopiecznych. Wystawa odbędzie się na 31.Międzynarodowych Targach Światło, które odbędą się w dniach 31.01 – 2.02. 2024 w EXPO XXI w Warszawie. 

Obok imponującej wystawy rezultatów pracy studentów, dr Lorens podjęła się zaprojektowania i stworzenia kolekcji lamp ze szkła w tradycyjnej weneckiej technologii, którą wyprodukuje firma Siru Lighting   z Wenecji (www.siru.com ), wystawca Targów Światło. Lampa ta będzie istotnym  elementem ekspozycji Siru na targach.