Strona wykorzystuje pliki cookies

Więcej o sposobie korzystania z nich znajdziesz w polityce plików cookies.

Oprawa oświetleniowa do przestrzeni publicznych i komercyjnych
konkurs na kreatywny projekt oprawy oświetleniowej
22 czerwca 2023 roku

Oprawa oświetleniowa do przestrzeni publicznych i komercyjnych – znamy już laureatów!

Oprawa oświetleniowa do przestrzeni publicznych i komercyjnych to konkurs na kreatywny projekt oprawy oświetleniowej. Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie oprawy oświetleniowej lub systemu oświetleniowego do zastosowania we wnętrzach publicznych i komercyjnych.

Konkurs organizowany jest przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego we współpracy z organizatorem 31. Międzynarodowych Targów Światło oraz śląskim środowiskiem architektów.

Sponsor Konkursu –  firma Kanlux.

Tegoroczna edycja, której tematem była oprawa oświetleniowa do przestrzeni publicznych i komercyjnych, wzbudziła ogromne zainteresowanie debiutujących twórców. Do konkursu zgłoszono prace, z których wytypowano 4 spełniające kryteria konkursu: prawidłowo interpretowały temat, były nowatorskie oraz spójne pod względem funkcji i formy rozwiązań.

Nagrodzone prace to:

 

Decyzją Komisji Konkursowej przyznano: 2 równorzędne wyróżnienia oraz 1-szą i 2-gą nagrodę.

WYRÓŻNIENIE – godło 101117 /praca nr 3
Wyróżnienie otrzymała praca Quatro iluminare za stworzenie uniwersalnego systemu oświetlenia związanego z transportem publicznym. „Kafelkowa” koncepcja elementów umożliwia zastosowanie różnej liczby elementów i komponowanie z nich różnych układów. Uwagę jury zwróciła prostota formy i konstrukcji.

Autorami pracy są: Kacper Bernat, Oliwia Kłos oraz Mateusz Fuks – studenci Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej

WYRÓŻNIENIE – godło 999000 /praca nr 13
Wyróżnienie otrzymała praca nr 13 SOL Shape Of Light za propozycję oprawy o prostej formie, w której zastosowanie niewielkiej zmiany kształtu nadało jej indywidualny charakter i umożliwiło tworzenie różnych układów dekoracyjnych.

Autorem pracy jest Antoni Kamiński.

II NAGRODA – godło 220099 /praca nr 14
II nagrodę otrzymała praca nr 14 Żuraw za pomysł stworzenia oprawy z ruchomymi ramionami. Zmiana ich pozycji ma wpływ na dozowanie ilości światła. Zaproponowana funkcja znalazła wyraz w oryginalnej formie. Oprawa może znaleźć zastosowanie w różnego typu przestrzeniach publicznych, od obiektów gastronomicznych po sale kinowe.

Autorami pracy są Maciej Nowak-Buczyński oraz Barnaba Perepłyś.

I NAGRODA – godło 307186 /praca nr 16
I nagrodę otrzymała Praca nr 16 System oświetleniowy HATO za niezwykle umiejętne wykorzystanie nowoczesnych źródeł światła w odpowiednio dobranych formach. Wrażliwie narysowane, ulotne, nawiązujące do ruchu skrzydeł ptaka, kształty udało się osiągnąć przy zastosowaniu nieskomplikowanych technologii i materiałów. Umieszczenie źródeł światła umożliwia oświetlanie powierzchni znajdujących się poniżej i powyżej opraw. Największym atutem tego projektu jest optyczna lekkość, prostota formy, detalu i technologii.

Autorką pracy jest Maria Willam.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!