Strona wykorzystuje pliki cookies

Więcej o sposobie korzystania z nich znajdziesz w polityce plików cookies.

Świadomy Projektant
cykl wykładów i paneli dyskusyjnych dla architektów i projektantów

w ramach 30. Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO 15-17 marca 2023, EXPO XXI, Warszawa

Kryzys energetyczny, którego doświadcza cała Europa, stawia przed producentami oświetlenia i sprzętu elektrotechnicznego ogromne wyzwania. Oszczędność energii, dbałość o środowisko naturalne – to jest od lat priorytet, ale dziś absolutny OBOWIĄZEK w podejściu do projektowania oświetlenia. To jest również wielkie wyzwanie dla architektów i projektantów wnętrz, gdyż inwestorzy wymagają od nich znajomości tego, co rynek ma do zaproponowania, a także oczekują, że ich mieszkania, domy, szkoły, ulice zostaną zaprojektowane tak, żeby tej energii jak najwięcej zaoszczędzić.

Targi Światło wychodzą naprzeciw tym dylematom! Po pierwsze są prezentacją tych rozwiązań, które na rynku mają najlepsze osiągnięcia w  energooszczędności, a po drugie, zapewniają uczestnikom ogromną dawkę bardzo potrzebnej wiedzy  dotyczącej tego jak projektować, na co zwracać uwagę, jak rozkładać akcenty.

 

Tematami przewodnimi cyklu ŚWIADOMY PROJEKTANT, którego pomysłodawczynią jest arch. Justyna Smolec,  w tym roku są: ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ oraz PROJEKTWANIE ZRÓWNOWAŻONE, a program wydarzeń przedstawia się następująco:

15.03 – środa. Temat: ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ – Zarejestruj się

10:30 Wykład: Energooszczędne projektowanie oświetlenia we wnętrzu – Paweł Dylewski, DYLEWSKI | Lighting
11: 10 Wykład: Rozwój oświetlenia – możliwości i potencjał źródeł światła i opraw LED – Łukasz Prokopiuk i Dominik Sitko – KANLUX
11:40 Panel dyskusyjny:
moderator: arch. Justyna Smolec, uczestnicy: arch. Anna Chodorowska NAAP Architekci, dr arch. wnętrz Katarzyna Richter – Politechnika Białostocka, Paweł Dylewski – DYLEWSKI | Lighting, Dominik Sitko – KANLUX , Monika Komalska – YAK

16.03 – czwartek. Temat: PROJEKTOWANIE ZRÓWNOWAŻONE – Zarejestruj się

11:00 Wykład: ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE W CZASACH TURBULENCJI. Reprezentacje z pogranicza architektury i wzornictwa. – dr inż. arch. Anna Lorens
11: 45 Panel dyskusyjny:
moderator: arch. wnętrz Grzegorz Goworek STUDIO ORGANIC, uczestnicy: Prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Kuryłowicz & Associates, dr inż. arch. Anna Lorens (Politechnika Warszawska), dr hab. inż. arch. Justyna Martyniuk – Pęczek (Politechnika Gdańska), Iwona Ławecka – Marczewska DESIGNDOC.PL oraz Marcin Majewski – firma LED LABS

Prelegenci

Architekt Justyna Smolec
Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej. Założycielka biura projektowego Justyna Smolec architektura & design. Pomysłodawczyni cyklu „Świadomy Projektant”. Członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zaprojektowała m.in. wnętrza pierwszego w Polsce medycznego centrum leczenia inkontynencji Medical Continence Centers w Warszawie oraz wnętrza siedziby Centrum Kultury Filmowej im.A.Wajdy w Al.Ujazdowskich. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów zarówno w kraju jak i za granicą m.in. w Holandii, Luksemburgu i Słowenii. Laureatka wielu nagród m.in. Best Hotel Interior Europe, International Property Awards w Londynie za najlepszy projekt wnętrza hotelu ze spa w Europie. www.justyna-smolec.com

Dr hab. inż. arch.Justyna Martyniuk-Pęczek
Architektka/urbanistka, a także „architekt świtała”. Profesor na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, a także współwłaściciel firmy oświetleniowej Elmarco. W swojej pracy naukowo – zawodowej skupia się na oświetleniu i projektowaniu urbanistycznym. Studiowała na Politechnice Gdańskiej i Politechnice Warszawskiej, była stypendystką Fullbrighta w Massachusetts Institute of Technology oraz stypendystką Fundacji DAAD na Stuttgart Universitat. Jeszcze jako studentka III roku zorganizowała I Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Architektury – OSSA 1997. Od 2010 roku prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe dotyczące oświetlenia (światła dziennego i elektrycznego), efektywności energetycznej i urbanistyki. W 2018 roku założyła grupę badawczą „Światło i Energia” na Wydziale Architektury.

 

Prof.dr hab.inż.architekt Ewa Maria Kuryłowicz
Wiceprezes w Autorskiej Pracowni Architektury APA Kuryłowicz & Associates . Przewodnicząca Rady Fundacji Stefana Kuryłowicza , Członkini Kapituły Nagrody Naukowej POLITYKI , członkini Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN , członkini Krajowej Rady Dostępności przy MIiR.
Współautorka wielu zrealizowanych bądź realizowanych obecnie obiektów: m.in : Budynek Wydziałow Neofilologii UW, Warszawa 2022;Stacja badawcza PAN na Wyspie Króla Jerzego , Antarktyda ( termin real .: 2023 ), wielu obiektów użyteczności publicznej , budynków biurowych, osiedli mieszkaniowych , domów jednorodzinnych. Laureatka wielu konkursów architektonicznych (z zespołami APA Kuryłowicz & Associates),( www.apaka.com.pl ) oraz wielu nagród w tych konkursach.

 

Dr inż. Arch. Anna Lorens. (Autor fotografii Jarosław Dudziński).
Architekt, projektantka wnętrz, projektantka produktu, dr, adiunkt, współpromotor dyplomów magisterskich, wykładowca w specjalności projektowanie w Pracowni Teorii i Projektowania Architektonicznego oraz Projektowania Produktu na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Doktor filozofii w zakresie architektury, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej – dyplom magistra i doktorat pod kierunkiem Prof. Ewy Kuryłowicz. Założycielka Studia projektowego – Lorensanna. Jej badania naukowe i nauczanie koncentrują się na związkach architektury i kultury, w szczególności na fenomenie miejsc biesiadnych, ale także na nomadyzmie i architekturze efemerycznej. Doświadczenie zawodowe zdobywała przede wszystkim w APA Kuryłowicz and Associates.

Architekt wnętrz Grzegorz Goworek
Od 15 lat współtworzy z architektką Agą Kobus pracownię STUDIOORGANIC, specjalizującą się w projektowaniu kompleksowym – bryła, wnętrze, krajobraz. Pracuje dla najbardziej wymagających klientów w kraju i zagranicą. Ceni ponadczasowe wzornictwo i wysokiej jakości materiały. Inspiracje czerpie z podróży, pozostając blisko natury w myśl filozofii projektowania studia – „Dajemy życiu przestrzeń”.

 

 

Architekt Anna Chodorowska
Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Studiowała na University of North London, School of Architecture and Interior Design, który ukończyła z tytułem MA w 2002 roku. Po studiach zdobywała doświadczenie zawodowe w pracowni architektonicznej Atelier PS Mirosław Polak/Marek Skwara. W 2008 roku została członkiem Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów. Od 2012 roku wraz z Pawłem Cichockim prowadzi pracownię projektową NAAP Architekci.

 

Dr arch. wnętrz Katarzyna Richter, adiunkt na Politechniki Białostockiej.
Absolwentka architektury wnętrz na ASP w Krakowie w 1998, za dyplom otrzymała medal Rektora ASP, w 2016 obroniła doktorat na AW, ASP w Krakowie. Założyła wydział architektury wnętrz na USFQ w Ekwadorze. Wykładała na uniwersytetach WSZEiZ w Warszawie, w Ekwadorze, w Neapolu, Indonezji, Nepalu. Stworzyła program wykańczania wnętrz dla 176 apartamentów dla Angel Group. Współpracowała z „Atelier Loegler” przy projekcie wnętrz Szpitala Jana Pawła II i Biblioteki Jagiellońskiej. Zaprojektowała m. in. wnętrza Lobby Baru dla Holiday Inn i wnętrza 8-u ośrodków Buddyjskich w Polsce i w Rosji. Napisała kilka artykułów naukowych o architekturze buddyjskiej, brała udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prowadzi w Warszawie pracownię projektową KKowal Design (kasiakowal.pl) Jej realizacje wnętrz można znaleźć w Rosji, Niemczech, Arabii Saudyjskiej i całej Polsce.

 

Redaktor naczelna Designdoc.pl Iwona Ławecka – Marczewska
Niezależna ekspertka w dziedzinach: architektura wnętrz, design, sztuka, rzemiosło, komunikacja społeczna. Bada trendy we wzornictwie, śledzi dokonania projektantów, wspiera odradzające się w Polsce rękodzielnictwo. Kuratorka wystaw „Niepowtarzalni” i „Rzeczy Osobiste” na Łódź Design Festival, członkini Rady Ekspertów organizowanego przez ŁDF plebiscytu must have (2020-2022). Autorka koncepcji konferencji dla architektów wnętrz „Trendy, wizje, prognozy” z udziałem studia Doshi Levien, koordynatorka konferencji Well-Being Design 2020, współorganizatorka aukcji dzieł sztuki „Dobrego Wnętrza Spotkania ze Sztuką”, autorka cyklu podcastów „Rozmowy o luksusie”, jurorka wielu konkursów. Autorka publikacji w prasie drukowanej i mediach cyfrowych m.in. w „Architekturze-murator”, „Muratorze”, „Architekturze od Wnętrza”, „Architekcie Wnętrz”, „Salonie”, wydaniu specjalnym tygodnika „Polityka” oraz wprost.pl. Od stycznia 2017 roku do stycznia 2021 roku redaktor naczelna magazynu „Dobre Wnętrze”, zawodowo związana była także z magazynem „Dom & Wnętrze” (szefowa działu „Dom i Projekt”) oraz dziennikiem „Życie Warszawy”, w którym kierowała działem kultury.

 

Monika Komalska – specjalistka ds. automatyki budynkowej, CEO YAK
W branży od prawie 20 lat. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas pracy m.in. dla firmy ABB. Stworzyła pierwszy w Europie apartament pokazowy tej marki oraz cały koncept zintegrowanej społeczności pod hasłem „ABB Living Space® Experience”.
Stworzyła i prowadzi razem z Adamem Jędraszkiem firmę YAK, która realizuje projekty z zakresu automatyki budynków oraz smart home. Redaktor naczelna Smarter Home MAG. Prywatnie miłośniczka innowacyjnych technologii, sztuki i pięknych przedmiotów.

 

Paweł Dylewski – DYLEWSKI | Lighting
Twórca marki DYLEWSKI, ekspert w zakresie rozwiązań Smart Home, oświetlenia oraz Lighting Design’u.
Praktyk z ponad 20-letnim doświadczeniem. W 2005 r. stworzył jedną z pierwszych w Polsce firm zajmujących się integracją systemów Smart Home. Założyciel luksusowej marki DYLEWSKI | Lighting – tworzącej wyjątkowe doświadczenie światła w rezydencjach, domach i apartamentach.
Promotor Lighting Design’u w Polsce – jego misją jest edukacja i uświadamianie jak światło wpływa na samopoczucie, codzienną jakość życia i dobrostan. Uzmysławia na czym polega fenomen duetu, jaki tworzy Architekt oraz Lighting Designer.

 

Eksperci ds. oświetlenia

 

Dominik Sitko

Product Category Manager w firmie Kanlux

 

 

 

Łukasz Prokopiuk

Product Category Manager w firmie Kanlux

 

 

 

Marcin Majewski

Kierownik Marketingu w firmie LED Labs

 

 

 

Włącz myślenie o świetle i dołącz do nas!