Odszedł poeta światła – projektant Ingo Maurer zmarł w wieku 87 lat

 

Wizjoner i designer o niebagatelnym podejściu do procesu tworzenia, autor jednych z najbardziej wyrazistych projektów oświetlenia, które w krótkim czasie stały się ikonami designu i wyznaczały współczesne trendy. Niemiecki projektant i założyciel studia Ingo Maurer GmbH, odszedł w wieku 87 lat.

 

Breaking Buddha, Ingo Maurer
Breaking Buddha, Ingo Maurer

 

Impulsem do zmiany zainteresowań Ingo Maurera była zwykła żarówka, która według twórcy jest znakomitym połączeniem sztuki i technologii. Prosta forma i użytkowy charakter znalazł swoje odzwierciedlenie w jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów – lampie Bulb, wykonanej z ręcznie dmuchanego, kryształowego szkła. To właśnie kształt żarówki stał się znakiem rozpoznawczym niemieckiego designera, który chętnie tworzył projekty innowacyjne, ale proste i funkcjonalne. Projekt w latach 60. wzbudził sensację – dzisiaj nadal zachwyca.

Lampa Bulb, Ingo Maurer
Lampa Bulb, Ingo Maurer

Jako jeden z pierwszych twórców w swoich produktach wykorzystywał nowe źródła światła  – halogeny czy diody LED. Doskonałym przykładem jest charakterystyczna lampa o nazwie La Bellissima Brutta.

 

La bellissima Brutta, Ingo Maurer
La bellissima Brutta, Ingo Maurer

 

Jak sam powtarzał: „Światło może być zmysłowe, kojące, może być również niebezpieczne. Wykracza poza naukę, naturę czy nawet sztukę. Światło ma moc tak wielką, jak samo życie”. Te słowa doskonale oddają fascynację i zaangażowanie, z jakim tworzył nowe produkty. Inspiracją było wszystko, co znajdowało się wokół samego projektanta – natura, przedmioty codziennego użytku, jak w przypadku lampy Porca Miseria czy motywy azjatyckie.

Lampa Porca Miseria, Ingo Maurer
Lampa Porca Miseria, Ingo Maurer

 

Ingo Maurer swoją twórczością nierzadko zachęcał użytkownika do interakcji – do współtworzenia sztuki. Przykładem jest oryginalna lampa Zettel’z, która zagościła w muzeum designu na całym świecie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, w Centrum Pompidou w Paryżu, w Monachium, Barcelonie, Moskwie, Kopenhadze, Amsterdamie, Walencji, Tokio i wielu innych. Wspominana lampa Zettel’z składa się z niewielkich karteczek, 40 z nich jest zadrukowana wyznaniami w różnych języka, 40 czystych można dowolnie zapisać lub ozdobić. Można je również dowolnie zmieniać i dokupować nowe karteczki. W kolejnych latach powstały nowe wersje lampy, inspirowane pop-artowym komiksem Thilo Rothackera czy tradycyjną japońską ceramiką.

 

Lampa Zettel’z, Ingo Maurer

 

Projektant  Ingo Maurera współpracował także z domem mody  mody Issey Miyake. Projektował oświetlenie dla przestrzeni publicznych takich jak opera w Tel Awiwie i stacja metra w Monachium oraz wielu innych.

Lampa Xxdome, Ingo Maurer

 

Źródło zdjęć:  https://www.ingo-maurer.com/en/.

Zobacz naszą OFERTĘ DLA WYSTAWCÓW.

Sprawdź RAPORT z poprzedniej edycji.

Zobacz pełną LISTĘ WARSZTATÓW I SZKOLEŃ.