LAMPA SYSTEMOWA do wnętrz mieszkalnych – nowa edycja konkursu

 

Jesteś architektem lub projektantem? Interesujesz się designem i lubisz wyzwania?
Świetnie się składa! Wracamy z nową edycją konkursu dla młodych archkitektów i projektantów.

Temat tegorocznej edycji: „LAMPA SYSTEMOWA do wnętrz mieszkalnych”

 

Zadaniem pracy konkursowej jest zaprojektowanie systemowej oprawy oświetleniowej lub rodziny opraw, dedykowanej do wnętrza mieszkalnego. Należy powiązać rozwiązania systemowe z funkcją oświetleniową, jaką ma za zadanie spełniać. System opraw do zastosowania we wnętrzach mieszkalnych powinien charakteryzować się prostotą konstrukcji i możliwością tworzenia rodziny produktów, zapewniający odpowiednie warunki oświetleniowe (w zależności od zastosowania/miejsca przeznaczenia) i bezpieczne warunki eksploatacji.

Celem konkursu jest zainspirowanie do potraktowania światła jako ważnego elementu kształtowania przestrzeni architektonicznej oraz zainteresowanie technologią LED, i jej możliwościami w zakresie tworzenia opraw i systemów oświetleniowych. Liczymy bardzo na kreatywność i różnorodność pomysłów.

Organizatorem konkursu jest Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego we współpracy z organizatorem 30-tych Międzynarodowych Targów Światło oraz śląskim środowiskiem architektów.

Sponsorem Konkursu jest firma Kanlux.

 

Zgłoszenia na Konkurs przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną, przy użyciu usługi WeTransfer. Projekty należy przesyłać na adres e-mail Sekretarza Konkursu: elzbieta.dajer@agencjasoma.pl w terminie do 31.01.2023 roku
Karta zgłoszenia i regulamin do pobrania poniżej.

 

REGULAMIN               KARTA ZGŁOSZENIA

 

Zapraszamy do udziału!

Poprzednia edycja konkursu

 

LAMPA W GEOMETRYCZNEJ ODSŁONIE – laureaci nagród i wyróżnień

Decyzją Komisji Konkursowej przyznano trzy równorzędne Wyróżnienia oraz II i III Nagrodę.

 

WYRÓŻNIENIE – godło 032425

Autorką pracy jest Ksenia Makała, studentka Politechniki Śląskiej.

Lampa ścienna „WITRU” to minimalistyczna forma o dowolnym zakresie otwarcia co daje możliwość zwiększenia lub zmniejszenia ilości światła we wnętrzu.

Forma plisowanego, papierowego klosza w kształcie wachlarza pozwala na swobodne składanie i rozkładanie dzięki czemu uzyskujemy równomiernie rozproszone światło w pożądanej przez nas ilości, Jury doceniło minimalistyczną i harmonijną formę oraz prostotę obsługi lampy.

 

WYRÓŻNIENIE – godło 487653

Praca zespołowa autorstwa studentów Politechniki Gdańskiej, Marty Karczewskiej, Agaty Kwiecińskiej oraz Julii Zalewskiej.

Lampa „LIRA” to geometryczna forma bazująca na geometrii dwóch półokręgów. Ma stanowić nie tylko  źródło światła, lecz również stać się piękną rzeźbą. We wnętrzu każdego z elementów z połyskujących sznurków wytworzono paraboloidę hiperboliczną.

Rolą światła jest podkreślenie jej dynamicznej formy oraz nadanie przestrzeni ciepłego i tajemniczego charakteru. Jury doceniło powyższe walory lampy przyznając jej wyróżnienie.

 

WYRÓŻNIENIE – godło 036903

Autorem pracy jest Adam Szczęsny, reprezentujący pracownię Yam Yestt Design.

Lampka TWT czyli Trójkąt Walec Trójkąt. Te trzy podstawowe bryły geometryczne tworzą lampkę stołową.

TWT ma za zadanie intrygować najmłodszych i pokazać jak przy użyciu najprostszych brył można uzyskać interesujące i funkcjonalne przedmioty. Każda z figur ma inny kolor, co ułatwi ich rozpoznawanie i zapamiętanie. Jury podziela zdanie autorki / autora, że lampka ma zabawny charakter, jest bardzo urocza dzięki prostym kształtom i kolorom i przyznaje tej lampce wyróżnienie.

 

NAGRODY

 

III NAGRODA –godło 876543

Autorką pracy jest Justyna Żak z pracowni Justyna Zak Projekty.

Lampa  „NORGE” odnosi się do prostych rozwiązań i przekazów. Baza osadzona jest na minimalistycznych formach opartych na kształtach geometrycznych, czerpiąc inspirację z charakteru i stylu skandynawskiego. Jury przyznało nagrodę za prosty oraz uniwersalny charakter lampy wykonanej z drewna bukowego ( trzon wyposażony w uchwyt na klosz ), tekstylnego uchwytu stanowiącego akcent i ułatwiającego wieszanie lampy oraz szklanego klosza. Prosty i uniwersalny charakter lampy umożliwia jej modyfikację zarówno pod względem materiałowym jak i kolorystycznym.

 

II NAGRODA – godło 142241

Autorem pracy jest Michał Kondaszewski, inżynier mechanik, student elektrotechniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Projekt lampy został nagrodzony za udaną inspirację estetyką grupy De Stijl , a w szczególności krzesłem holenderskiego architekta i projektanta Gerrita Rietvelda – członka tego  ruchu skupiającego artystów abstrakcyjnych reprezentujących neoplastycyzm– nowy kierunek w sztuce, stworzony przez Pieta Mondriana. Krzesło to było jedną z pierwszych manifestacji estetyki De Stijl w postaci obiektu trójwymiarowego. Lampa jest również obiektem trójwymiarowym o różnych układach form geometrycznych charakteryzujących się użyciem linii pionowych i poziomych, które nachodząc na siebie, dzielą płaszczyzny na kwadraty, prostokąty i trójkąty, oraz zastosowaniem trzech barw podstawowych: żółtej, niebieskiej i czerwonej, charakterystycznych dla estetyki grupy De Stijl.

I NAGRODA – godło 62515

Autorami projektu są Weronika Glaubert, Wiktoria Łada i Marcin Owczarek, studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Lampa „CERCHIO” jest to geometryczna lampa, która w pierwotnym ustawieniu jest okręgiem. Dzięki materiałowi, z którego została wykonana ( folii piankowej etylenowej ), może przybierać różne, geometryczne kształty. Folia ta została zwinięta w okrąg o średnicy 55 cm. W jego środku powstało miejsce na żarówkę LED.

Nagrodę przyznano za prostotę , a zarazem elegancję pomysłu geometrycznej lampy, której pierwotny, geometryczny kształt okręgu można w łatwy sposób zmienić nadając jej inny kształt geometryczny. Na uwagę zasługuje również fakt, że można ją dopasowywać do otoczenia oraz nastroju użytkownika.

 

 

LAMPA w geometrycznej odsłonie to Konkurs na kreatywny projekt oprawy oświetleniowej. Przedmiotem pracy konkursowej było zaprojektowanie urządzenia oświetleniowego w geometrycznej formie. Może to być cały system oświetleniowy jak również jedna oprawa oświetleniowa o nowatorskiej funkcji i geometrycznej formie.

Oficjalne ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród odbyło się 27 stycznia podczas 29. Międzynarodowych Targów Światło.

 

Podziękowania i nowa edycja

 

Dziękujemy za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy zwycięzcom, wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom. Dziękujemy Sponsorowi, firmie Kanlux, jak również partnerom branżowym i partnerom medialnym. Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu.

REGULAMIN I KARTA ZGŁOSZENIA

ORGANIZATOR

Organizatorem konkursu jest Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego we współpracy z Agencją SOMA – organizatorem Międzynarodowych Targów Światło oraz śląskimi pracowniami: Goczołowie Architekci Studio Autorskie i Pracownią OVO Grąbczewscy Architekci.

 

SPONSOR

 

Sponsorem Konkursu jest firma Kanlux.

 

PATRONAT

 

Patronat branżowy nad konkursem sprawuje Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Instytut architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Patronat medialny objęły portale: InfoArchitekta.pl, architekturaibiznes.pl oraz Sztuka Architektury.

 

 

 

NAGRODY

Dla zwycięzców konkursu przewidziano nagrody pieniężne:

zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 2 500 zł,

drugiego miejsca otrzyma 1 500 zł,

trzeciego – 1000 zł.

3 wyróżnienia – nagrody pieniężne w wysokości 500 zł

Prace laureatów i finalistów prezentowano na wystawie pokonkursowej towarzyszącej Międzynarodowym Targom Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO 2020.

Wyniki konkursu ogłoszone zostały podczas XXVIII Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO, 6 lutego 2020 r.

 

JURY

Wybór laureatów spoczywa w rękach Komisji Konkursowej. W jej skład wchodzili przez lata znani i cenieni architekci i projektanci oraz specjaliści z zakresu oświetlenia.

W obradach Komisji Konkursowej wzięli udział :

 • prof. Wojciech Wybieralski – Wydział Wzornictwa ASP Warszawa
 • arch. Ryszard Jurkowski – AIR Jurkowscy Pracownia Projektowa
 • arch. Tomasz Konior – Pracownia Autorska Konior Studio
 • arch. Przemo Łukasik – medusagroup architekci
 • arch. Jan Kubec – RAR 2 Laboratorium Architektury
 • arch. Beata Goczoł – Goczołowie Studio Autorskie
 • arch. Oskar Grąbczewski – OVO Grąbczewscy Architekci
 • art. plastyk Sonia Szlencka – Stecura – Stoostudio Sonia Szlencka Stecura

oraz w roli eksperta ds. oświetlenia:

 • Marek Orłowski – Prezes Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego
 • Przedstawiciele firm sponsorskich

POPRZEDNIE EDYCJE

Przeprowadzono już 5 edycji konkursu. Każda z nich odbywała się z innym motywem tematycznym. Na konkurs łącznie, w ciągu czterech edycji zgłoszono ponad 200 projektów lamp.

I edycja - Lampa dla MAŁOLATA

Zadaniem uczestników polegało na zaprojektowaniu oświetlenia sztucznego dla dzieci. Projekt mógł mieć czysto teoretyczny charakter. Mógł być to cały system oświetleniowy, ale też dowolny element oświetleniowy o nowatorskiej funkcji i formie.

Od uczestników wymagano, aby zaproponowane rozwiązanie oświetleniowe miało zastosowanie do wyboru w następujących obiektach:

 • domu
 • przedszkolu
 • klubie dziecięcym
 • przestrzeni rekreacyjnej
 • elemencie małej architektury

Projekt powinien był wykraczać poza granice typowego myślenia o roli i możliwościach oświetlenia w architekturze, architekturze wnętrz i designie.

Prototyp nagrodzonego oświetlenia zostanie przygotowany i zaprezentowany podczas Międzynarodowych Targów Oświetleniowych w Warszawie.

Laureaci

Na konkurs zgłoszono 82 projekty lamp.

Laureatką I Nagrody została Patrycja Kryszczuk, studentka Architektury Wnętrz na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nagrodę przyznano za kreatywnie stworzoną, za pomocą prostych środków wyrazu i jednego materiału, lampę z blachy. Na uwagę zasługuje forma plastyczna lampy nawiązująca do postaci z bajek tworzonych przez najlepszych polskich grafików. W pracy pokazano możliwości montażu lampy m.in. jako wiszącej oraz kinkietu zamontowanego zarówno „na brzuchu”, jak i „na plecach”, uzyskując w obydwu przypadkach ciekawy plastycznie efekt. Wyrazy uznania dla graficznego przedstawienia pracy konkursowej, która mogłaby być sama w sobie plakatem reklamującym tę lampę.

II Nagrodę przyznano za bardzo wyrazistą, a zarazem zabawną formę i grafikę lampy. Lampa ta wręcz prowokuje do twórczej zabawy i dorabiania kolejnych elementów, które utworzą wspólny „obraz”. W zestawie do lampy pokazano wiele możliwości kreowania takich „obrazów” z wykorzystaniem podstawowego elementu „ oczu”. Ta lampa na pewno zainspiruje najmłodszych do twórczego działania. Na uwagę zasługuje przedstawienie w pracy konkursowej kilku rozmiarów tej lampy.

Autorką projektu jest Magdalena Wosik – ilustratorka i redaktorka rubryk dla dzieci w lokalnej Gazecie Wyborczej i Gazecie Wrocławskiej/ Polska the Times. Prowadzi zajęcia ze studentami na ASP we Wrocławiu

III Nagrodę przyznano za bardzo wdzięczną, powściągliwą i delikatną formę lampy dziecięcej, zbudowanej jedynie z dwóch materiałów. Zwraca uwagę lekkość pomysłu oraz wysoki warsztat podania graficznego pracy. Autorką projektu jest Ewa Bazylińska, studentka wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

II edycja - EKO Lampa

Zadaniem konkursowym było zaprezentowanie projektu EKO Lampy – wymyślonego oświetlenia do pomieszczeń użytkowych i rekreacyjnych w przestrzeni mieszkalnej.

Uczestnicy Konkursu powinni mieć na uwadze, że zaproponowane rozwiązanie oświetleniowe mogło zostać zastosowane do wyboru w różnych pomieszczeniach użytkowych i rekreacyjnych znajdujących się w mieszkaniu:

 • strefie dziennej
 • kuchni
 • sypialni
 • łazience
 • holu
 • na balkonie, tarasie

Laureaci.

Na konkurs wpłynęło 31 zgłoszeń. Spośród zgłoszonych prac, jury przyznało jednogłośnie II i III Nagrody i jedno Wyróżnienie.

II Nagrodę przyznano za projekt  lampy Eko Bąbel spełniający wszystkie wymagania konkursu, którego autorką jest Agnieszka Zawiszewska. Typ mobilnego oświetlenia pozwala na kreowanie własnego otoczenia  i jego korygowanie w dowolnym momencie, dając wiele możliwości aranżacji wnętrza. W projekcie użyto obrotowego klosza, pozwalając na swobodne panowanie nad strumieniem światła i zmianę jego natężenia  w zależności od nastroju. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie kamuflażu w postaci powierzchni lustrzanej, odbijającej otoczenie.

III Nagrodę przyznano za projekt lampy obitej filcem na konstrukcji ze sklejki. Jury doceniło piękną formę lampy, wyraźnie zainspirowaną twórczością modernistycznych architektów i designerów oraz umiejętne zastosowanie ekologicznych, przyjaznych materiałów. Projekt przygotowała Kinga Pawlik, studentka ASP w Katowicach na Wydziale Wzornictwa.

Wyróżnienie przyznano Annie Zawadzkiej, za projekt lampy zbudowanej z drewnianych beleczek – prostej, ekologicznej, możliwej wręcz do samodzielnego montażu.

III edycja - Smaki światła

Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie elementu oświetlenia związanego ze spożywaniem posiłków. Mogła to być lampa, detal związany z wystrojem stołu, naczyniami, sztućcami, bądź aranżacja świetlna całego pomieszczenia – kuchni, jadalni, restauracji, kawiarni, barze, terenu zewnętrznego.

Laureaci.

Na konkurs spłynęło 44 projektów lamp.

I Nagrodę przyznano lampie Bio – Rings. Lampa z wymiennymi okręgami z bio – plastiku. Nagrodę przyznano za stworzenie udanej formy lampy w stylu vintage, której forma przestrzenna w całości,  jak i w detalu, nawiązuje do wzornictwa lat 60 – tych. Projekt to bardzo ciekawe rozwiązanie elementu świetlnego, łączącego źródło światła z bio – masą stworzoną z użyciem naturalnych materiałów związanych z żywnością w postaci wtopionych nasion roślin, zbóż , ryżu itp., a także wykorzystującą dla uzyskania barwy naturalne barwniki spożywcze.

Autorka pracy: Weronika Banaś

Absolwentka wydziału Architektury Wnętrz Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 2016 finalistka Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie. W 2015 r uczestniczyła w wymianie studyjnej w Akademie der Bildenden Künste w Monachium, gdzie rozpoczęła pracę nad innowacyjnymi rozwiązaniami materiałowymi. W obszarze jej zainteresowań jest świadome oddziaływanie projektowania na człowieka. Cały czas poszukuje nowych wyzwań. Działa również w obszarze scenografii modowej i grafiki użytkowej. Zadaje sobie dużo pytań, nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, uparcie dąży do celu, jest bardzo pozytywnie nastawiona do świata.

 

II Nagrodę przyznano za pomysł połączenia wprost „smaku” ze „światłem”, poprzez stworzenie eleganckiego elementu galanterii stołowej, łączącej funkcję oświetlenia bezpośrednio ze smakiem, w postaci świecącego stojaka na przyprawy. Pojemniki na przyprawy przyjęły formę szklanych menzurek. Te dwa elementy zespolone razem w eleganckiej, prostej formie mogą z powodzeniem zagościć na każdym stole.

Autorka pracy: Ewa Zybała

Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia na kierunku projektowanie produktu i komunikacji wizualnej na Wydziale Wzornictwa.

Ulubione dziedziny projektowania tj. meblarstwo, projektowanie usług, komunikacja wizualna. Zainteresowanie oświetleniem rozpoczęło się na drugim roku przy projektowaniu lampy stojącej, która znalazła się w finale konkursu organizowanego przez „Elle Decoration”. Oprócz projektowania produktu interesuje się grafiką.

 

III Nagrodę przyznano za pomysł figlarnej lampy nawiązującej formą do grafiki lat 60 – tych, wykorzystującej motywy przetworzonych graficznie form żywności (plastry sera, kawałki tortu), skonstruowanych na szklanych dyskach.

Autorka pracy: Natalia Komorowska

Absolwentka Liceum Plastycznego im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze ze specjalizacją szkło artystyczne. Obecnie studentka II roku studiów licencjackich na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Przewodnicząca i inicjatorka Koła Naukowego Studentów Katedry Szkła „Poziom 2.” Stypendystka Rektora ASP we Wrocławiu oraz Prezydenta Miasta Wrocławia w Dziedzinie Kultury i Sztuki dla młodych, utalentowanych Wrocławian. Uczestniczyła w wielu wystawach i konkursach, m.in. finalistka „ECOmade Contest 2016”. Prace i projekty artystki są prezentowane m.in na Łódź Design Festival czy Gdynia Design Day.

IV edycja - Lampa OLED

Zadanie konkursowe.

Założeniem konkursu było zaprojektowanie elementu oświetlenia związanego z miejscem pracy z wykorzystaniem nowoczesnej  technologii OLED. Mogła to być lampa, może to być detal związany z wystrojem miejsca pracy, mogła to być aranżacja świetlna całego pomieszczenia, albo miejsca pracy w plenerze, w lesie, na plaży, na lub w wodzie, w kosmosie.

Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród odbyło się w Warszawie, podczas XXVI Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO w dniu 31 stycznia 2018 roku.

Sponsorami nagród w Konkursie Lampa OLED były następujące firmy: OLEDWorks,  Spot Light i Britop Lighting oraz firma Alfa Sosnowscy.

Laureaci..

Na konkurs wpłynęło 35 projektów lamp. Jury przyznało I, II i III Nagrodę. Decyzją Sądu Konkursowego wyróżniono pracę, która została zakwalifikowana do wykonania prototypu. Autorką projektu jest Pani Nikola Kowalska. Panele OLED udostępniła firma OLEDWorks.

I Nagroda – autor – Stanisław Jancelewicz. Nagrodę przyznano za klarowny i wyrafinowany pomysł świecącego kubika, bardzo prostego w formie. Poprzez niedomknięcie w pełną formę sześcianu, światło wydobywające się ze ścianek uzyskało również wymiar przestrzenny.

II Nagroda – autor –Dominika Knitter. Nagrodę przyznano za bardzo efektowny pomysł stworzenia lampy, do maksimum wykorzystującej zalety paneli OLED – lekkość, bardzo małą grubość i geometrię formy. Rozwiązanie jest piękne w swojej prostocie.

III Nagroda – autorzy –Martyna Sykta i Mateusz Szewczyk. Nagrodę przyznano za trafiony pomysł funkcjonalny. Oprawa Oled, zastosowana w formie czołówki na przykładzie górnika, świetnie obrazuje jej możliwości zastosowania także w innych zawodach, jak również ukazuje możliwości jej wykorzystania w różnych warunkach, również na zewnątrz i nie tylko przez ludzi.

Patronat Honorowy nad Konkursem objął Instytut Adama Mickiewicza.

V edycja - Lampa OLED dla potrzeb rekreacji i turystyki

Zadanie konkursowe.

Założeniem konkursu było zaprojektowanie oświetlenia sztucznego – elementu oświetlenia związanego z rekreacją i turystyką.

Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród odbyło się w Warszawie, podczas XXVII Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO w dniu 14 marca 2019 roku.

Sponsorami nagród w Konkursie Lampa OLED była firma OLEDWorks oraz Sigma.

Finalisci i laureaci v edycji konkursu konkursu.

 

Poniżej prezentujemy prace uczestników zakwalifikowane do finału – oznaczenie wg podanego nr godła:

– praca nr 770077
– praca nr 102957
– praca nr 481625
– praca nr 358995
– praca nr 160895
– praca nr 930501
– praca nr 220397
– praca nr 201901
– praca nr 023490
– praca nr 041725

 

Rozstrzygnięcie konkursu wraz z uroczystym wręczeniem nagród i dyplomów odbyło się 14 marca, podczas XXVII Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO 2019.

 

 

 

Poniżej prezentujemy prace WYRÓŻNIONE oraz NAGRODZONE. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

I NAGRODA – praca nr 9 ( 358995 )
II NAGRODA – praca nr 2 ( 770077 )
III NAGRODA – praca nr 22 ( 041725 )

 

WYRÓŻNIENIE – praca nr 6 ( 102957 )
WYRÓŻNIENIE – praca nr 11 ( 160895 )
WYRÓŻNIENIE – praca nr 12 ( 930501 )
WYRÓŻNIENIE – praca nr 14 ( 201901 )

 

WYRÓŻNIENIE – praca nr 6 ( 102957 )

Otrzymała wyróżnienie za celną obserwację, że panel OLED świetnie sprawdzi się jako podświetlana tabliczka w ekspozycji muzealnej

WYRÓŻNIENIE – praca nr 11 ( 160895 )

Praca nr 11 otrzymała wyróżnienie za bardzo rzetelnie i poprawnie rozwiązaną mobilną oprawę o bardzo szerokim spektrum zastosowań

WYRÓŻNIENIE – praca nr 12 ( 930501 )

Praca nr 12 otrzymała wyróżnienie za efektowny pomysł minimalistycznej oprawy mogącej służyć jako oświetlenie przy treningu, campingu i joggingu, oraz wielu innych czynnościach

 

WYRÓŻNIENIE – praca nr 14 ( 201901 )

Praca nr 14 otrzymała wyróżnienie ze względu na elegancję i bardzo dobre opracowanie konceptu projektowego minimalistycznej lampy turystycznej.

 

III NAGRODA – praca nr 22 ( 041725 )

Praca nr 22 otrzymała III nagrodę za pomysł przenośnej lampy zręcznie nawiązującej do stylistyki lat 60-tych i 70-tych. Lampa jest ładna i prosta w wykonaniu i z pewnością mogłaby być wiernym i przydatnym towarzyszem wszelakich podróży – szczególnie, gdyby jeszcze dodać do niej z drugiej strony lusterko ewidentnie będące inspiracją dla całej formy.

 

II NAGRODA – praca nr 2 ( 770077 )

Praca nr 2 otrzymała II nagrodę za pomysłowy gadżet zapewniający bezpieczeństwo poruszającym się po drodze dzieciom. Jury doceniło szlachetną intencję oraz potencjał realizacyjny i komercyjny lampki, choć estetycznie jest ona faktycznie trochę “spooky”.

 

I NAGRODA – praca nr 9 ( 358995 )

Praca nr 9 otrzymała I nagrodę za bardzo elegancki, prosty i realistyczny pomysł zamykanej w minimalistycznym futerale przenośnej lampy wykorzystującej w formie rozłożonej elastyczność panelu OLED.

 

Patronat Honorowy nad Konkursem objął Instytut Adama Mickiewicza.

VI edycja - Sustainable Lamp

logo_lampa

Konkurs SUSTAINABLE LAMP

 

Każda edycja konkursów porusza najbardziej aktualne tematy, a także stara się wychodzić naprzeciw panującym trendom. Ideą przyświecającą tegorocznej odsłonie konkursu pod hasłem Sustainable Lamp było zwrócenie uwagi na wykorzystywanie odpadów poprodukcyjnych jako surowca do produkcji nowych rozwiązań. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować sztuczne oświetlenie lub dowolny element oświetleniowy z wykorzystaniem poprodukcyjnych surowców odpadowych.

Pierwsze miejsce ex aequo zajęła Justyna Żak za zaprojektowanie minimalistycznego i nowoczesnego produktu idealnie dopasowanego do każdego gustu oraz praca zespołowa przygotowana przez Karolinę Skórę, Michalinę Stypik i Adama Szymańskiego, którzy w swojej pracy nawiązali do stylistyki domowych lub szkolnych prac ręcznych, tworząc przy tym bezpretensjonalną, elastyczną formę.

 

 

 

Równorzędną trzecią nagrodę otrzymali Aleksandra Brudło i Marcina Kulesza za lampę, która przede wszystkim stawia na ekologiczne aspekty produktu oraz praca zespołowa: Jakuba Łukomskiego, Wiktora Olszewskiego i Mateusza Nazarko za projekt TIRRENO, gdzie wykorzystano zużyty filtr powietrza jako klosz do lampy.

W konkursie nie przyznano 2 miejsca, natomiast wyróżnione zostały projekty: Kajetana Jełowickiego oraz Natalii Gajo i Zuzanny Walkiewicz.  

Ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród odbyło się 6 lutego 2020 roku podczas Targów Światło w przestrzeni Wnętrza Otwartego. Pierwszą nagrodę w wysokości 2500 zł przyznano ex aequo dwóm projektom

 

Patronat Honorowy nad Konkursem objął Instytut Adama Mickiewicza.

VII edycja - Zielono Mi

Konkurs Zielono Mi – laureaci

Dnia 14 czerwca 2021r.,  podczas spotkania on-line poznaliśmy laureatów w Konkursie Zielono Mi. Decyzją Jury przyznano trzy wyróżnienia, trzecią, drugą oraz pierwszą nagrodę.

Poniżej prezentujemy wyróżnione i nagrodzone prace wraz z uzasadnieniami.

WYRÓŻNIENIA

Wyróżnienie – praca nr  111211

Praca zespołowa. Autorami pracy są studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej: Klaudia Chorobińska, Pamela Dołęga oraz Dominika Kłopotek.

Lampa zbudowana jest w formie ramy  kwadratowej stanowiącej oprawę dla mchu chrobotka, oświetlenia (diody elektro-luminiscencyjnej) oraz swoistej płaskorzeźby-ekranu z otworami o nieregularnych kształtach. Przedmiot ten może być użyty we wnętrzach jako pojedynczy obiekt, jak również do budowy większych całości-paneli dekoracyjno- oświetleniowych. Koncepcja ta wydaje się dobrze wykorzystywać  mech tak w celach dekoracyjnych jak i zdrowotnych.

 

Wyróżnienie – praca nr. 683748

Praca zespołowa. Autorami pracy są studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej: Bianka Kulis, Szymon Piotrowski oraz Emila Przybysz

Projekt lampy LIGHT BOX oparty jest na prostym wręcz  elementarnym pomyśle systemu skrzynek drewnianych pozwalających na ustawieniu w ich wnętrzu roślin w doniczkach, a następnie spiętrzenie tak powstałych modułów. Koncepcja ta stwarza duża swobodę zestawień-wariantów (nie tylko tych które pokazano na planszach ). Rośliny w dolnych skrzynkach oświetlane są za pomocą lamo LED umieszczanych na spodach górnych. Drewniane o „meblowym” charakterze skrzynki  dobrze mogą  wpisać się w wiele wnętrz i zyskać akceptację powszechnego odbiorcy –stać się produktem o dużych możliwościach zastosowań.

Wyróżnienie- praca nr. 324873

Praca zespołowa. Autorkami projektu są studentki Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Wzornictwa w Warszawie, Julia Dębicka i Natalia Wiesiołowska.

Projekt stanowi dobrze przemyślaną koncepcji modułowego systemu oświetlenia roślin we wnętrzu, zdolnego reagować na różne konfiguracje ustawień. Produkt jest dyskretny, wizualnie podkreśla, oświetla nie rywalizuje z roślinami. Jest również nowoczesny tak z uwagi na ogólną koncepcję konstrukcyjno–technologiczną, instalacyjną, a przede wszystkim oświetleniową.

 

NAGRODY

 

III Nagroda- praca z numerem godła 120613

Praca zespołowa. Autorami pracy są studentki Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej:  Kamila Dylik oraz Paulina Gójska.

 

Lampa ma  strukturę modułową. Składa się z pojedynczych modułów-podzespołów zawierających wymieniony w tytule mech, system oświetlenia i zasilania oraz możliwość wzajemnych połączeń z modułów  tych można budować różne układy- (konfiguracje) lamp głównie do zastosowania we wnętrzach. Głównym „aktorem” jest mech chrobotek zamocowany we wnętrzu pojedynczego modułu lampy wraz z podświetleniem. Modułowość tej propozycji- możliwość „wielopostaciowości” jury uznało za wartość  w tym, za otwarcie nowych możliwości użytkowych i formalnych.II

II Nagroda- praca z numerem godła 376066

Autorką pracy jest Izabela Żeromska, studentka Akademii Sztuki w Szczecinie.

Lampa, której forma została zainspirowana intrygującym kształtem liści rośliny zwanej PILEA ( pilea piperomoides) stanowi podstawę pod specjalne doniczki z roślinami umożliwiającą podświetlanie ich od spodu ukazując kształty, eksponując je, jak również dekorując wnętrze sylwetami cieni. Propozycja-koncepcja projektu przewiduję realizacje tej lampy w Corianie z użyciem panelu OLED zasilanym przez złącze USB.

Rzeźbiarska forma projektu realizuje ideę mimesis, kategorii estetycznej określającej relacje podobieństwa-związku między dziełem a światem zewnętrznym-naturą, w tym przypadku charakterystyczną formą liści PILEA.

Przedmiot stanowi interesującą propozycje formalną wymagającą w następnych etapach projektowani dalszych różnorodnych  opracowań techniczno- realizacyjnych, a w konsekwencji sprawdzeń praktycznych.

I Nagroda –praca nr 251704

Laureatką pierwszej nagrody została Natalia Płoskonka, studentka Politechniki Śląskiej.

Nagrodę przyznano za lapidarną koncepcję formy lampy, którą wyprowadzono z okręgu, co ma niewątpliwie znaczenie symboliczne, do pewnego stopnia uniwersalne, funkcjonujące w różnych czasach i kulturach. Okrąg będący najstarszą figurą w matematyce -„doskonałą krzywizną” (także w fizyce i astrofizyce), z nieograniczoną ilością równoważnych punktów, możliwości i znaczeń. Symbolizuje między innymi czas i cykliczność- „okrągły rok”, a w tym zależność wegetacji od światła.

Ludzkość motyw ten wykorzystywała w wielu materialnych i funkcjonalnych realizacjach, także w sztuce i projektowaniu. W omawianym przypadku okręg tworzący lampę został przerwany, a oba końce tej przerwy wyposażono z jednej strony w oświetlenie punktowe, z drugiej zaś  oprawę zieleni ( gałęzi-kwiatu ?), symbolizuje to ( jak można sądzić) zależność wegetacji od światła. Dotykając tych ogólnych elementarnych znaczeń i sytuacji powstał przedmiot niemal „sakralny”-swoisty znicz ekologiczny operujący, odziaływujący silnie formą i znaczeniami jakie niesie (w sposób syntetyczny- minimalistyczny).