zielono_mi_logo

Zielono mi – oświetl zieleń we wnętrzu

 

Zaprojektuj oświetlenie dla naturalnej zieleni we wnętrzu!

Masz głowę pełną pomysłów i nie boisz się wyzwań?

Zaprojektuj oświetlenie dla naturalnej zieleni we wnętrzu. W swoim projekcie możesz wykorzystać cały system lub jedną oprawę oświetleniową, lampę wiszącą, stojącą albo dowolny element oświetleniowy o nowatorskiej funkcji i formie.

Zapoznaj się z regulaminem konkursu, którego sponsorem jest Kanlux 🌿💡

Przypominamy, że zgłoszenia można nadsyłać do 16.04.2021 r

 

ZADANIE KONKURSU

Zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie oświetlenia sztucznego, którego zadaniem jest podkreślenia zieleni we wnętrzu. Może to być cały system oświetleniowy jak również jedna oprawa oświetleniowa, lampa wisząca, stojąca lub też dowolny element oświetleniowy o nowatorskiej funkcji i formie.

Projektujący powinien wziąć pod uwagę nie tylko efekt wizualny, wrażeniowy i oświetleniowy ale również bezpieczeństwo użytkowania związane z możliwością bezpośredniego dotyku, niebezpieczeństwa związanego z podlewaniem, z umiejscowieniem oprawy/opraw oświetleniowych w miejscach związanych z obecnością wilgoci i wody ( np. bar, basen, sauna ).

REGULAMIN I KARTA ZGŁOSZENIA

ORGANIZATOR

Organizatorem konkursu jest Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego we współpracy z Agencją SOMA – organizatorem Międzynarodowych Targów Światło oraz śląskimi pracowniami: Goczołowie Architekci Studio Autorskie i Pracownią OVO Grąbczewscy Architekci.

 

SPONSOR

 

Sponsorem Konkursu jest firma Kanlux.

 

PATRONAT

 

Patronat branżowy nad konkursem sprawuje Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej oraz Instytut architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Patronat medialny objęły portale: InfoArchitekta.pl, architekturaibiznes.pl oraz Sztuka Architektury.

 

 

 

NAGRODY

Dla zwycięzców konkursu przewidziano nagrody pieniężne:

zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 2 500 zł,

drugiego miejsca otrzyma 1 500 zł,

trzeciego – 1000 zł.

3 wyróżnienia – nagrody pieniężne w wysokości 500 zł

Prace laureatów i finalistów prezentowano na wystawie pokonkursowej towarzyszącej Międzynarodowym Targom Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO 2020.

Wyniki konkursu ogłoszone zostały podczas XXVIII Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO, 6 lutego 2020 r.

 

JURY

Wybór laureatów spoczywa w rękach Komisji Konkursowej. W jej skład wchodzili przez lata znani i cenieni architekci i projektanci oraz specjaliści z zakresu oświetlenia.

W obradach Komisji Konkursowej wzięli udział :

 • prof. Wojciech Wybieralski – Wydział Wzornictwa ASP Warszawa
 • arch. Ryszard Jurkowski – AIR Jurkowscy Pracownia Projektowa
 • arch. Tomasz Konior – Pracownia Autorska Konior Studio
 • arch. Przemo Łukasik – medusagroup architekci
 • arch. Jan Kubec – RAR 2 Laboratorium Architektury
 • arch. Beata Goczoł – Goczołowie Studio Autorskie
 • arch. Oskar Grąbczewski – OVO Grąbczewscy Architekci
 • art. plastyk Sonia Szlencka – Stecura – Stoostudio Sonia Szlencka Stecura

oraz w roli eksperta ds. oświetlenia:

 • Marek Orłowski – Prezes Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego
 • Przedstawiciele firm sponsorskich

POPRZEDNIE EDYCJE

Przeprowadzono już 5 edycji konkursu. Każda z nich odbywała się z innym motywem tematycznym. Na konkurs łącznie, w ciągu czterech edycji zgłoszono ponad 200 projektów lamp.

I edycja - Lampa dla MAŁOLATA

Zadaniem uczestników polegało na zaprojektowaniu oświetlenia sztucznego dla dzieci. Projekt mógł mieć czysto teoretyczny charakter. Mógł być to cały system oświetleniowy, ale też dowolny element oświetleniowy o nowatorskiej funkcji i formie.

Od uczestników wymagano, aby zaproponowane rozwiązanie oświetleniowe miało zastosowanie do wyboru w następujących obiektach:

 • domu
 • przedszkolu
 • klubie dziecięcym
 • przestrzeni rekreacyjnej
 • elemencie małej architektury

Projekt powinien był wykraczać poza granice typowego myślenia o roli i możliwościach oświetlenia w architekturze, architekturze wnętrz i designie.

Prototyp nagrodzonego oświetlenia zostanie przygotowany i zaprezentowany podczas Międzynarodowych Targów Oświetleniowych w Warszawie.

Laureaci

Na konkurs zgłoszono 82 projekty lamp.

Laureatką I Nagrody została Patrycja Kryszczuk, studentka Architektury Wnętrz na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nagrodę przyznano za kreatywnie stworzoną, za pomocą prostych środków wyrazu i jednego materiału, lampę z blachy. Na uwagę zasługuje forma plastyczna lampy nawiązująca do postaci z bajek tworzonych przez najlepszych polskich grafików. W pracy pokazano możliwości montażu lampy m.in. jako wiszącej oraz kinkietu zamontowanego zarówno „na brzuchu”, jak i „na plecach”, uzyskując w obydwu przypadkach ciekawy plastycznie efekt. Wyrazy uznania dla graficznego przedstawienia pracy konkursowej, która mogłaby być sama w sobie plakatem reklamującym tę lampę.

II Nagrodę przyznano za bardzo wyrazistą, a zarazem zabawną formę i grafikę lampy. Lampa ta wręcz prowokuje do twórczej zabawy i dorabiania kolejnych elementów, które utworzą wspólny „obraz”. W zestawie do lampy pokazano wiele możliwości kreowania takich „obrazów” z wykorzystaniem podstawowego elementu „ oczu”. Ta lampa na pewno zainspiruje najmłodszych do twórczego działania. Na uwagę zasługuje przedstawienie w pracy konkursowej kilku rozmiarów tej lampy.

Autorką projektu jest Magdalena Wosik – ilustratorka i redaktorka rubryk dla dzieci w lokalnej Gazecie Wyborczej i Gazecie Wrocławskiej/ Polska the Times. Prowadzi zajęcia ze studentami na ASP we Wrocławiu

III Nagrodę przyznano za bardzo wdzięczną, powściągliwą i delikatną formę lampy dziecięcej, zbudowanej jedynie z dwóch materiałów. Zwraca uwagę lekkość pomysłu oraz wysoki warsztat podania graficznego pracy. Autorką projektu jest Ewa Bazylińska, studentka wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

II edycja - EKO Lampa

Zadaniem konkursowym było zaprezentowanie projektu EKO Lampy – wymyślonego oświetlenia do pomieszczeń użytkowych i rekreacyjnych w przestrzeni mieszkalnej.

Uczestnicy Konkursu powinni mieć na uwadze, że zaproponowane rozwiązanie oświetleniowe mogło zostać zastosowane do wyboru w różnych pomieszczeniach użytkowych i rekreacyjnych znajdujących się w mieszkaniu:

 • strefie dziennej
 • kuchni
 • sypialni
 • łazience
 • holu
 • na balkonie, tarasie

Laureaci.

Na konkurs wpłynęło 31 zgłoszeń. Spośród zgłoszonych prac, jury przyznało jednogłośnie II i III Nagrody i jedno Wyróżnienie.

II Nagrodę przyznano za projekt  lampy Eko Bąbel spełniający wszystkie wymagania konkursu, którego autorką jest Agnieszka Zawiszewska. Typ mobilnego oświetlenia pozwala na kreowanie własnego otoczenia  i jego korygowanie w dowolnym momencie, dając wiele możliwości aranżacji wnętrza. W projekcie użyto obrotowego klosza, pozwalając na swobodne panowanie nad strumieniem światła i zmianę jego natężenia  w zależności od nastroju. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie kamuflażu w postaci powierzchni lustrzanej, odbijającej otoczenie.

III Nagrodę przyznano za projekt lampy obitej filcem na konstrukcji ze sklejki. Jury doceniło piękną formę lampy, wyraźnie zainspirowaną twórczością modernistycznych architektów i designerów oraz umiejętne zastosowanie ekologicznych, przyjaznych materiałów. Projekt przygotowała Kinga Pawlik, studentka ASP w Katowicach na Wydziale Wzornictwa.

Wyróżnienie przyznano Annie Zawadzkiej, za projekt lampy zbudowanej z drewnianych beleczek – prostej, ekologicznej, możliwej wręcz do samodzielnego montażu.

III edycja - Smaki światła

Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie elementu oświetlenia związanego ze spożywaniem posiłków. Mogła to być lampa, detal związany z wystrojem stołu, naczyniami, sztućcami, bądź aranżacja świetlna całego pomieszczenia – kuchni, jadalni, restauracji, kawiarni, barze, terenu zewnętrznego.

Laureaci.

Na konkurs spłynęło 44 projektów lamp.

I Nagrodę przyznano lampie Bio – Rings. Lampa z wymiennymi okręgami z bio – plastiku. Nagrodę przyznano za stworzenie udanej formy lampy w stylu vintage, której forma przestrzenna w całości,  jak i w detalu, nawiązuje do wzornictwa lat 60 – tych. Projekt to bardzo ciekawe rozwiązanie elementu świetlnego, łączącego źródło światła z bio – masą stworzoną z użyciem naturalnych materiałów związanych z żywnością w postaci wtopionych nasion roślin, zbóż , ryżu itp., a także wykorzystującą dla uzyskania barwy naturalne barwniki spożywcze.

Autorka pracy: Weronika Banaś

Absolwentka wydziału Architektury Wnętrz Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 2016 finalistka Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie. W 2015 r uczestniczyła w wymianie studyjnej w Akademie der Bildenden Künste w Monachium, gdzie rozpoczęła pracę nad innowacyjnymi rozwiązaniami materiałowymi. W obszarze jej zainteresowań jest świadome oddziaływanie projektowania na człowieka. Cały czas poszukuje nowych wyzwań. Działa również w obszarze scenografii modowej i grafiki użytkowej. Zadaje sobie dużo pytań, nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, uparcie dąży do celu, jest bardzo pozytywnie nastawiona do świata.

 

II Nagrodę przyznano za pomysł połączenia wprost „smaku” ze „światłem”, poprzez stworzenie eleganckiego elementu galanterii stołowej, łączącej funkcję oświetlenia bezpośrednio ze smakiem, w postaci świecącego stojaka na przyprawy. Pojemniki na przyprawy przyjęły formę szklanych menzurek. Te dwa elementy zespolone razem w eleganckiej, prostej formie mogą z powodzeniem zagościć na każdym stole.

Autorka pracy: Ewa Zybała

Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia na kierunku projektowanie produktu i komunikacji wizualnej na Wydziale Wzornictwa.

Ulubione dziedziny projektowania tj. meblarstwo, projektowanie usług, komunikacja wizualna. Zainteresowanie oświetleniem rozpoczęło się na drugim roku przy projektowaniu lampy stojącej, która znalazła się w finale konkursu organizowanego przez “Elle Decoration”. Oprócz projektowania produktu interesuje się grafiką.

 

III Nagrodę przyznano za pomysł figlarnej lampy nawiązującej formą do grafiki lat 60 – tych, wykorzystującej motywy przetworzonych graficznie form żywności (plastry sera, kawałki tortu), skonstruowanych na szklanych dyskach.

Autorka pracy: Natalia Komorowska

Absolwentka Liceum Plastycznego im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze ze specjalizacją szkło artystyczne. Obecnie studentka II roku studiów licencjackich na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Przewodnicząca i inicjatorka Koła Naukowego Studentów Katedry Szkła “Poziom 2.” Stypendystka Rektora ASP we Wrocławiu oraz Prezydenta Miasta Wrocławia w Dziedzinie Kultury i Sztuki dla młodych, utalentowanych Wrocławian. Uczestniczyła w wielu wystawach i konkursach, m.in. finalistka “ECOmade Contest 2016”. Prace i projekty artystki są prezentowane m.in na Łódź Design Festival czy Gdynia Design Day.

IV edycja - Lampa OLED

Zadanie konkursowe.

Założeniem konkursu było zaprojektowanie elementu oświetlenia związanego z miejscem pracy z wykorzystaniem nowoczesnej  technologii OLED. Mogła to być lampa, może to być detal związany z wystrojem miejsca pracy, mogła to być aranżacja świetlna całego pomieszczenia, albo miejsca pracy w plenerze, w lesie, na plaży, na lub w wodzie, w kosmosie.

Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród odbyło się w Warszawie, podczas XXVI Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO w dniu 31 stycznia 2018 roku.

Sponsorami nagród w Konkursie Lampa OLED były następujące firmy: OLEDWorks,  Spot Light i Britop Lighting oraz firma Alfa Sosnowscy.

Laureaci..

Na konkurs wpłynęło 35 projektów lamp. Jury przyznało I, II i III Nagrodę. Decyzją Sądu Konkursowego wyróżniono pracę, która została zakwalifikowana do wykonania prototypu. Autorką projektu jest Pani Nikola Kowalska. Panele OLED udostępniła firma OLEDWorks.

I Nagroda – autor – Stanisław Jancelewicz. Nagrodę przyznano za klarowny i wyrafinowany pomysł świecącego kubika, bardzo prostego w formie. Poprzez niedomknięcie w pełną formę sześcianu, światło wydobywające się ze ścianek uzyskało również wymiar przestrzenny.

II Nagroda – autor –Dominika Knitter. Nagrodę przyznano za bardzo efektowny pomysł stworzenia lampy, do maksimum wykorzystującej zalety paneli OLED – lekkość, bardzo małą grubość i geometrię formy. Rozwiązanie jest piękne w swojej prostocie.

III Nagroda – autorzy –Martyna Sykta i Mateusz Szewczyk. Nagrodę przyznano za trafiony pomysł funkcjonalny. Oprawa Oled, zastosowana w formie czołówki na przykładzie górnika, świetnie obrazuje jej możliwości zastosowania także w innych zawodach, jak również ukazuje możliwości jej wykorzystania w różnych warunkach, również na zewnątrz i nie tylko przez ludzi.

Patronat Honorowy nad Konkursem objął Instytut Adama Mickiewicza.

V edycja - Lampa OLED dla potrzeb rekreacji i turystyki

Zadanie konkursowe.

Założeniem konkursu było zaprojektowanie oświetlenia sztucznego – elementu oświetlenia związanego z rekreacją i turystyką.

Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród odbyło się w Warszawie, podczas XXVII Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO w dniu 14 marca 2019 roku.

Sponsorami nagród w Konkursie Lampa OLED była firma OLEDWorks oraz Sigma.

Finalisci i laureaci v edycji konkursu konkursu.

 

Poniżej prezentujemy prace uczestników zakwalifikowane do finału – oznaczenie wg podanego nr godła:

– praca nr 770077
– praca nr 102957
– praca nr 481625
– praca nr 358995
– praca nr 160895
– praca nr 930501
– praca nr 220397
– praca nr 201901
– praca nr 023490
– praca nr 041725

 

Rozstrzygnięcie konkursu wraz z uroczystym wręczeniem nagród i dyplomów odbyło się 14 marca, podczas XXVII Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO 2019.

 

 

 

Poniżej prezentujemy prace WYRÓŻNIONE oraz NAGRODZONE. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

I NAGRODA – praca nr 9 ( 358995 )
II NAGRODA – praca nr 2 ( 770077 )
III NAGRODA – praca nr 22 ( 041725 )

 

WYRÓŻNIENIE – praca nr 6 ( 102957 )
WYRÓŻNIENIE – praca nr 11 ( 160895 )
WYRÓŻNIENIE – praca nr 12 ( 930501 )
WYRÓŻNIENIE – praca nr 14 ( 201901 )

 

WYRÓŻNIENIE – praca nr 6 ( 102957 )

Otrzymała wyróżnienie za celną obserwację, że panel OLED świetnie sprawdzi się jako podświetlana tabliczka w ekspozycji muzealnej

WYRÓŻNIENIE – praca nr 11 ( 160895 )

Praca nr 11 otrzymała wyróżnienie za bardzo rzetelnie i poprawnie rozwiązaną mobilną oprawę o bardzo szerokim spektrum zastosowań

WYRÓŻNIENIE – praca nr 12 ( 930501 )

Praca nr 12 otrzymała wyróżnienie za efektowny pomysł minimalistycznej oprawy mogącej służyć jako oświetlenie przy treningu, campingu i joggingu, oraz wielu innych czynnościach

 

WYRÓŻNIENIE – praca nr 14 ( 201901 )

Praca nr 14 otrzymała wyróżnienie ze względu na elegancję i bardzo dobre opracowanie konceptu projektowego minimalistycznej lampy turystycznej.

 

III NAGRODA – praca nr 22 ( 041725 )

Praca nr 22 otrzymała III nagrodę za pomysł przenośnej lampy zręcznie nawiązującej do stylistyki lat 60-tych i 70-tych. Lampa jest ładna i prosta w wykonaniu i z pewnością mogłaby być wiernym i przydatnym towarzyszem wszelakich podróży – szczególnie, gdyby jeszcze dodać do niej z drugiej strony lusterko ewidentnie będące inspiracją dla całej formy.

 

II NAGRODA – praca nr 2 ( 770077 )

Praca nr 2 otrzymała II nagrodę za pomysłowy gadżet zapewniający bezpieczeństwo poruszającym się po drodze dzieciom. Jury doceniło szlachetną intencję oraz potencjał realizacyjny i komercyjny lampki, choć estetycznie jest ona faktycznie trochę “spooky”.

 

I NAGRODA – praca nr 9 ( 358995 )

Praca nr 9 otrzymała I nagrodę za bardzo elegancki, prosty i realistyczny pomysł zamykanej w minimalistycznym futerale przenośnej lampy wykorzystującej w formie rozłożonej elastyczność panelu OLED.

 

Patronat Honorowy nad Konkursem objął Instytut Adama Mickiewicza.

VI edycja - Sustainable Lamp

logo_lampa

Konkurs SUSTAINABLE LAMP

 

Każda edycja konkursów porusza najbardziej aktualne tematy, a także stara się wychodzić naprzeciw panującym trendom. Ideą przyświecającą tegorocznej odsłonie konkursu pod hasłem Sustainable Lamp było zwrócenie uwagi na wykorzystywanie odpadów poprodukcyjnych jako surowca do produkcji nowych rozwiązań. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować sztuczne oświetlenie lub dowolny element oświetleniowy z wykorzystaniem poprodukcyjnych surowców odpadowych.

Pierwsze miejsce ex aequo zajęła Justyna Żak za zaprojektowanie minimalistycznego i nowoczesnego produktu idealnie dopasowanego do każdego gustu oraz praca zespołowa przygotowana przez Karolinę Skórę, Michalinę Stypik i Adama Szymańskiego, którzy w swojej pracy nawiązali do stylistyki domowych lub szkolnych prac ręcznych, tworząc przy tym bezpretensjonalną, elastyczną formę.

 

 

 

Równorzędną trzecią nagrodę otrzymali Aleksandra Brudło i Marcina Kulesza za lampę, która przede wszystkim stawia na ekologiczne aspekty produktu oraz praca zespołowa: Jakuba Łukomskiego, Wiktora Olszewskiego i Mateusza Nazarko za projekt TIRRENO, gdzie wykorzystano zużyty filtr powietrza jako klosz do lampy.

W konkursie nie przyznano 2 miejsca, natomiast wyróżnione zostały projekty: Kajetana Jełowickiego oraz Natalii Gajo i Zuzanny Walkiewicz.  

Ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród odbyło się 6 lutego 2020 roku podczas Targów Światło w przestrzeni Wnętrza Otwartego. Pierwszą nagrodę w wysokości 2500 zł przyznano ex aequo dwóm projektom

 

Patronat Honorowy nad Konkursem objął Instytut Adama Mickiewicza.