Strona wykorzystuje pliki cookies

Więcej o sposobie korzystania z nich znajdziesz w polityce plików cookies.

MOVABLE HOUSE – Dom Współczesnego Nomada
Kreatywny konkurs dla młodych architektów i projektantów
22 listopada 2022 roku

MOVABLE HOUSE . Dom Współczesnego Nomada– znamy laureatów tej edycji!

Znamy już laureatów tegorocznej edycji. Decyzją Komisji Konkursowej przyznano jedno wyróżnienie oraz 1-szą, 2-gą i 3-cią nagrodę.
Celem zapewnienia anonimowości konkursu, prace zaszyfrowane zostały 6-cio cyfrowym godłem. Dodatkowo, każdej z prac nadano nr ewidencyjny.

WYRÓŻNIENIE – godło 196863 /Praca nr 8

Autorami pracy są Ane Ventureira oraz Manon Tauzin – studentki Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej/Wymiana Erasmus.
Jury przyznało wyróżnienie tej pracy za pomysł konstrukcji, która może być składana i rozkładana samodzielnie w postaci jakby „ namiotu „ na przyczepie. Nie jest to zatem gotowy kontener, który przewozimy, ale „ obiekt „ do samodzielnego montażu w postaci stelażu z trójkątnych elementów. W efekcie uzyskujemy „obiekt” o zupełnie innym charakterze.

III NAGRODA – godło 665422 / Praca nr 14

Autorami pracy są Aleksander Wiese, Monika Naskręt, Aleksandra Ciżek – studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Nagrodę przyznano za ciekawą a zarazem skromną formę architektoniczną kontenera na kołach, którego przestrzeń może zostać powiększona. Na uwagę zasługuje sam pomysł konstrukcji składanej ściany harmonijkowej dzięki której przestrzeń kontenera może zostać wydłużona. Jury zwróciło także uwagę na dobór materiałów oraz rozwiązania oświetleniowe wnętrza, chociaż nazwy źródeł światła firmy Kanlux zostały błędnie opisane.

II NAGRODA – godło 456632 /Praca nr 21

Autorem pracy jest Michał Werner
Jury doceniło pomysł kontrastu zewnętrznej, technicznej obudowy kontenera z polerowanego aluminium ( inspiracja klasycznymi, amerykańskimi przyczepami typu airstream ) oraz wnętrzem wykończonym naturalnymi materiałami ( zainspirowanym projektem Richarda Neutry – Kaufmann Desert House w Palm Springs ). Jury zwróciło uwagę na ciekawą, trójdzielną kompozycję aluminiowej elewacji i możliwość otwarcia części kuchennej oraz wysunięcia automatycznego podestu wypoczynkowego. Na uwagę zasługują także zastosowane materiały wykończenia wnętrz ( naturalne tkaniny, mosiądz oraz ręcznie szkliwione płytki, które kolorystyką i naturalnością nawiązują do pustynnego krajobrazu Południowej Kalifornii ). W projekcie przedstawiono schematy i typy oświetlenia podzielone ze względu na funkcję, ale nie zostały podane konkretne zródła światła firmy Kanlux.

I NAGRODA – godło 420420 /Praca nr 9

Autorami pracy są Zuzanna Krakowiak, Julia Trzeciak, Karolina Lada – studentki Wydziału Architektury Politechniki Gdanskiej.
Nagrodę przyznano za bardzo skromną, prostą, oszczędną w wyrazie a zarazem wyrafinowaną formę architektoniczną kontenera na kołach, który posiada dodatkowo możliwość obrotu. Jury doceniło także kompozycję elementów doświetlenia światłem dziennym oraz sztucznym jak również rozwiązania funkcjonalne wnętrza. Na podkreślenie zasługuje konsekwentne zastosowanie naturalnych materiałów ( głównie drewna ) we wnętrzu i na zewnątrz co harmonizuje z naturalnym otoczeniem. W tym „ domu na kołach „ poprzez zastosowane rozwiązania materiałowe natura przenika do wnętrza a dom ten świetnie wpisuje się w otaczający krajobraz i staje się jego naturalnym elementem.

Wszystkim Nagodzonym gratulujemy!

 

 

 

Zadaniem konkursowym było zaprezentowanie projektu „MOVABLE HOUSE – Dom Współczesnego Nomada” – adaptacja istniejącego pojazdu na jeżdżący dom albo zbudowanie go od podstaw z wykorzystaniem oferowanych przez firmy motoryzacyjne podwozi do zabudowy.

Organizatorem konkursu jest Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego we współpracy z organizatorem 30-tych Międzynarodowych Targów Światło oraz śląskim środowiskiem architektów.

Sponsorem Konkursu jest firma Kanlux.